PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=827}

Pociąg życia

Train de vie
7,7 16 143
oceny
7,7 10 1 16143
8,3 3
oceny krytyków
Pociąg życia
powrót do forum filmu Pociąg życia

Ten film nie jest tragiczny, i nie opowiada historii o Holokauście.

Mam wrażenie, że twórca chciał opowiedzieć przyjemną disneyowską historyjkę o rozśpiewanych i roztańczonych Żydach i Cyganach (tak naprawdę złożoną ze stereotypów i filmowych klisz). A na zakończenie - w niby przewrotny sposób - włożył całą opowieść w usta szalonego Szlomy chyba tylko po to, żeby ustrzec się przed oskarżeniami o antysemityzm i zaprzeczanie Zagładzie, które spotkały np. Wajdę po francuskiej premierze Korczaka (sic!). Tym, którzy łatwo wzruszają się "genialną" końcówką tego filmu, umyka jeden fakt: żaden szalony więzień obozu zagłady nie mógł sobie opowiedzieć takiej historii - bo po prostu nie znał wszystkich filmowych klisz i stereotypów (o nazistach, Żydach, Cyganach, Europie Wschodniej), którymi hollywoodzko posługiwał się reżyser. Ten obraz to NIE wytwór wyobraźni zakatowanego Żyda - tylko człowieka końca XX wieku, dla którego Holokaust to kolejny popkulturowy temat! To wytwór miernego reżysera, któremu zabrakło wyobraźni, żeby stworzyć z tego popkulturowego bagażu z coś naprawdę twórczego, żeby jakoś go przekroczyć (jak Tarantino w Bękartach) - ale miał jej na tyle, żeby wydać na świat ot taką historyjkę, klechdę o Żydach (którzy uwiną się ze wszystkim jak krasnoludki!) i roztańczonych Cyganach. Brakuje mi puenty, a ch** tam. Ten film mnie tylko wkurzył!

kooot

Proponuje żebyś jeszcze raz obejrzał ten film to może zmienisz zdanie. Film opowiada o szczęśliwej ucieczce żydów przez nazistami a zakończenie przypomina jak to wszystko się naprawdę skończyło.

szymonw7

Tak się składa, że wychwyciłem o czym jest ten film (może Ty byś jeszcze raz przeczytał mój poprzedni post i podjął jakąś bardziej merytoryczną dyskusję?) i nie potrzebuję kolejnych 1,5 h, żeby przekonać się jak jest beznadziejny.

kooot

Ten film jest tragiczny i opowiada historię o Holokauście.
Jest taki żydowski kawał kiedy stary żyd przychodzi do Rabina i mówi:Rabbi jestem taki chory i tak mnie wszystko boli że nawet nie mogę pójść do Synagogi żeby się pomodlić!Rabin na to:Skąd wiesz że Bogu jest potrzebna twoja modlitwa!Może jemu jest potrzebne twoje cierpienie!To jest właśnie taki żydowski kawał tylko pozornie śmieszny a tak właściwie to straszny.Wszystko jest świadomie przerysowane i świadomie włożone w usta szalonego Szlomy bo czy wojna nie jest szalonym pomysłem kiedy pozornie tylko inteligentni i cywilizowani ludzie mordują się wzajemnie.Genialnie widać absurd wojny kiedy więżniowie się buntują i mówią że prawdziwi Niemcy traktowali by ich lepiej albo kiedy Mordechaj martwi się że jak Niemcy odkryją podstęp to jego zabiją pierwszego a jego współtowarzysze się ucieszą.I tak jest to klisza za kliszą i kliszą pogania ale śmieje się równo z wszystkich:Żydów,Niemców,Komunistów,Cyganów i Ruchu Oporu.A ostatnia scena kiedy Szlomo opowiada że wszyscy wyjechali do Palestyny albo Indii nadaje kontekstu tej Historii bo oczywiście 99% ludzi z tych transportów zginęło w obozach.Reżyser musiał uznać widzów za inteligentnych bo oszczędził pompatycznego napisu na końcu filmu w stylu"Pamięci Żydów którzy zginęli w faszystowskich obozach śmierci."Zamiast napisu widzimy wariata w pasiaku z wygoloną głową za drutem kolczastym mówiącego"Oto prawdziwa historia mojego sztetlu.No może niezupełnie prawdziwa."Pytanie dla inteligentnych:czy na pewno on był wariatem?Co do "Bękartów" to pan T popełnił lepsze filmy niż wspomniany.

papszmir78

Piszesz: "Wszystko jest świadomie przerysowane i świadomie włożone w usta szalonego Szlomy bo czy wojna nie jest szalonym pomysłem kiedy pozornie tylko inteligentni i cywilizowani ludzie mordują się wzajemnie".

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem zawiłą logikę tego zdania... Chcę tylko jeszcze raz podkreślić, że szalony Szloma wcale nie opowiada o żadnej szalonej wojnie, tylko historię, której nie mógł opowiedzieć (i na tym polega cała niespójność zakończenia filmu!). Jego "historia" tak naprawdę jest NASZĄ "popkulturową, filmową narracją" - historią nie o Szlomie i Żydach i tylko o NASZYCH wyobrażeniach i dla NASZEJ przyjemności odbioru. A reżyserowi zabrakło odwagi, żeby się do tego przyznać - odwagi, którą miał np. "T." (btw. wcale nie twierdzę, że Bękarty to jego najlepszy film). Twórca "Pociągu..." przez 1,5 h raczył nas pstrokatym sitcomem (dla mnie mało śmiesznym, ale to już kwestia poczucia humoru), żeby na koniec wszystko spiąć "piękną", "etyczną" klamrą. Etyczne? Dla mnie zupełnie nie. Jeśli chce opowiadać "głęboko" i empatycznie o Holokauście, niech weźmie przykład z takich arcydzieł jak "Diamenty nocy", "Lombardzista" czy "Naganiacz" - jeśli chce się bawić konwencjami, niech idzie na całość, niech przesadza, obnaża, wykrzywia, niech daje się tym konwencjom przyjrzeć.
Myślę, że nie napiszę już nic nowego, żeby się nie powtarzać - film jest dla mnie kiczem, a "intelektualizm", którego się tam dopatrujesz, zupełnie do mnie nie przemawia. Nie dziwię się, że ludzie tak "łykają" to dziełko. To się twórcy udało: nie zmęczyć widza - zabawić i wzruszyć, lubimy to ;)

ocenił(a) film na 8
kooot

Heh, dużo piszecie tylko żaden z was nie zrozumiał do końca tego filmu... ; ]
Nie jestem do końca pewny co twórcy, i w jakim kontekście mieli namyśli, ale pojawia się tu tylu symbolicznych odwołań do rzeczywistości, że nie da się tego nie zauważyć.

Ja na wstępie dodam, że końcówka która sprowadza film do "Biedni Żydzi" strasznie mnie poirytowała, ale jak się nad tym zastanowić, wszystko ma tutaj swój odpowiednik w rzeczywistości.

Wszystko co ukazane jest w tym filmie, co jest niejako wizją szaleńca, ma swoje wyraźnie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Są to na tyle ciężkie i niepopularne tematy, że scenarzysta, reżyser czy kto tam, postanowił wszystko ubrać w szaty absurdu i surrealizmu, zarówno dla ciekawszej formy filmu jak i dla bezpieczeństwa w imię poprawności politycznej.

Myślicie, że Szlomo przypadkowo ma na nazwisko Rothschild (Rotszyld), i przypadkowo został o to zapytany na początku filmu? Żydzi (nie mylić z biblijnymi Izraelitami) w tamtym czasie, zarówno zaplanowali wojnę i sterowali z zza kurtyny jej przebiegiem (Rothschild, Rockefeller) co miało na celu wiele różnych zmian, które miały nadejść po wojnie. Tutaj warto wspomnieć o fikcyjnym narodzie "Żydowskim", który jest spuścizną po imperium Chazarów, i nie ma nic wspólnego z biblijnymi Izraelitami, którzy zawsze mieszkali w tamtych rejonach, dlatego więcej z nimi wspólnego mają dzisiejsi Palestyńczycy. Materiał tutaj:
h t t p : / / palestyna. wordpress.com/2010/03/15/chazarowie- korzenie-wspolczesnego-zydostwa/

No ale co za tym wymysłem i propagandą idzie, miało powstać państwo Izrael, tylko był jeden problem, mianowicie Żydzi (Chazarowie wyznania Mojżeszowego) nie chcieli się tam przenosić. Jednak coś trzeba było zrobić, ponieważ fikcyjne państwo izrael to istotny cel IIWŚ i fundament IIIWŚ o czym przekonacie się jeszcze za naszego życia. No więc jakoś trzeba było ten izrael uformować, a że nie było z czego to...
Tutaj jako ciekawostkę, dam link do mapy Gomberga czyli "Zarys powojennej mapy Nowego Świata" z 1941 roku...
h t t p : / / delfin. nowyekran. pl/post/1952,zarys-powojennej- mapy-nowego-swiata

Wracając do odzwierciedlenia rzeczywistości. Zauważcie, że wszystkie pomysły i cała idea "pociągu do izraela" została podrzucona przez naszego szaleńca Szlomo Rotszylda, a reszta gminy kupowała wszystko jak leciało.
Owa gmina jest tutaj odzwierciedleniem przeciętnych chazarskich Żydów ze wschodniej i środkowej europy, którzy to nie byli specjalnie lubiani przez tych już ciężkich do rozpoznania żydów z zachodu czy zza oceanu. Owi ciężcy do rozpoznania to w rzeczywistości wielcy bankierzy, którzy obracali i obracają wielkim kapitałem, na tyle wielkim, że mają bezpośredni i główny wpływ na to co w tym naszym grajdole zwanym ziemią będzie się dziać. A do tego od czasu IIWŚ powstało sporo narzędzi którymi się posługują, m.in. ONZ, WHO, NATO, IZRAEL, UE, USA i tak by można było wymieniać... Za to coś tymi aparatami musi kierować, więc po tej stronie mamy np: GRUPA BILDERBERG, KOMISJA TRÓJSTRONNA, KLUB RZYMSKI i tak dalej...
Jednych i drugich można nazwać "Żydami", ale tak naprawdę nic ze sobą wspólnego nie mają, gdyż po jednej stronie mamy "Wyznanie Mojżeszowe" a po drugiej "Wyznanie Talmudyczne" czy "Syjonistyczne" a czym to się różni? No to tutaj dobrze by było przeczytać talmud i zastanowić się dlaczego tak się naszym Panom podoba. Ja ze swojej strony mogę zaoferować jedynie kilka skromnych cytatów, ponieważ jest zakaz tłumaczenia talmudu, a pewien Litewsko-Polski ksiądz, który się tego podjął na przełomie XX w, został szybko uciszony. h t t p : / / www.naszawitryna.pl/ksiazki_105.html

"Nawet jesli Bog stworzyl gojow to sa oni i tak tylko zwierzetami o cialach ludzi. Nie jest obyczajne aby Zydowi sluzylo zwierze dlatego beda mu sluzyc zwierzęta czlowieko-podobne"

"Jeżeli Żyd jest skuszony by czynić źle, powinien pojechać do miasta tam, gdzie nie jest znany i tam robić źle."

Jeżeli poganin (nie-Żyd) uderza Żyda, goj musi być zabity. Uderzyć Żyda to jest to samo, co uderzyć Boga.

Żyd nie musi zapłacić gojowi („Cuthean ) zapłaty, której był mu winny za pracę.

Kiedy Żyd zamorduje goja („Cuthean ), nie będzie żadnej kary śmierci. Jak Żyd okradnie od goja, może sobie zatrzymać.

„goje są poza ochroną prawa i Bóg „wystawił ich pieniądze Izraelowi”

Tutaj więcej: h t t p : / / marucha .wordpress .com/2010/10/11/talmud-obnazony/

No ale idąc dalej za rzeczywistością. Czyż nie było żydów komunistów? Heh, głównie żydzi, zarówno przeciętni jak i ci "wyżej" propagowali komunizm, jeden z eksperymentów, który miał na celu opanowanie i ubezwłasnowolnienie bydła, gojów, szarej masy, proletariatu czy jak tam wolicie.
h t t p : / / archiwumlbc.w.interia. pl/726zydzi.htm
h t t p : / / gdansk.naszemiasto. pl/archiwum/1438776,karol-marks -pochodzil-z-rabinackiej-rodziny-byl-zydem-i,id,t.html A Marks?
h t t p : / / w w w.rp.pl/artykul/667356 .html A Lenin?

A żydów nazistów też nie było? Już pomijam tych co doprowadzili do IIWŚ i pokazowego zabijania żydów ze wschodu w celu nadmuchania propagandy w przyszłości i uformowania słów "kluczy", który pozwalają im teraz robić co chcą - "antysemityzm", "holocaust". I co by nie było wszystko na trupach "braci", wyznawców na pozór tej samej religii. Poza tym jak napisałem wcześniej, jakoś ten izrael trzeba było uformować, a że nie było z czego...
Na temat żydów w wermachcie:
h t t p : / / www.lista-zydow. cba. pl/zydzi_w_wehrmachcie.htm
h t t p : / / pl.shvoong.com/humanities/history/2110982-żydzi- szeregach-wehrmachtu/

"W nazistowskiej prasie długo krążyło zdjęcie niebieskookiego blondyna w hełmie, którego przedstawiano jako "Idealnego niemieckiego żołnierza". Był nim Werner Goldberg. Jego ojciec był Żydem."

h t t p : / / stopsyjonizmowi. wordpress. com/reka-w-reke-z- hitlerem/nazistowskie-ss-finansowalo-powstajaca-izraelska -armie/ Kto finansował powstającą izraelską armie?


Jest istotna różnica pomiędzy współczesnym żydostwem a syjonizmem czy talmudyzmem. Żeby to zrozumieć, trzeba nabyć niepopularną i nie poprawną politycznie wiedzę.
h t t p : / / stopsyjonizmowi. wordpress. com/

Na końcu trzeba też wspomnieć, również w kontekście odzwierciedlenia rzeczywistości w filmie, o zamordowanych w obozach czy nie w obozach żydach... Ale czy tylko żydach? Czy tylko oni byli mordowani? Myślę, że cała ludność środkowo i wschodnio europejska została na niespotykaną dotąd skale przetrzebiona, wliczając w to Polaków, Litwinów, Ukraińców, Rosjan, bo w tym miejscu było największe zamieszanie. Zachód też swoje dostał.

Ja się pytam przez kogo i dla kogo? Komu zależało na wojnie? Za kogo zmanipulowani ludzie walczą zabijając się wzajemnie, skąd się bierze propaganda? Dlaczego jesteśmy świadkami wojny za wojną, ciągłego cierpienia i śmierci?
Teraz tego nie odczuwacie? Nic dziwnego, bo teraz "MY" jesteśmy agresorami po stronie USRAELSKIEGO TERRORYSTY.
Ostatnie 10 lat, Afganistan, Irak, Libia... Teraz Syria? Iran? A wy dalej na czaicie o co chodzi...
A jak nie wiadomo o co chodzi to co?

WŁADZA I PIENIĄDZE!

trayleer

No tak, jak już nie było co powiedzieć o filmie, trzeba było zacząć o Żydach...

Obrońca faktów odmieniający "rzeczywistość" przez wszystkie przypadki, he? Piewca jednej słusznej prawdy i interpretacji? "Racjonalista" i wklejacz linków służących chyba tylko po to, żeby zakryć własne niedouczenie, zupełnie irracjonalną nienawiść do jednego narodu, deficyty empatii? XX-wieczny determinista sprowadzający wszystko do "WŁADZY I PIENIĘDZY"? Zawsze jak czytam takie wypociny (trochę ci to musiało zająć...), zastanawiam się, czy ktoś sobie robi jaja czy stoję właśnie przed typem domorosłego protonazisty. Elokwencja nastolatka (może i z polskiego masz/miałeś piątki i czwórki) + gorliwość antysemity = śmiech i groza.

A tak poza tym, jeśli już skupić się na faktach, których z taką zaciętością bronisz... Mylisz się, mylisz się, mylisz się. Aż głupio mi, że podejmuję niektóre twoje argumenty - ale z drugiej strony już raz w historii nie chciało się za bardzo protestować wielu ludziom, którzy powinni to robić... Pomijając różnego rodzaju retoryczne sztuczki, po które sięgasz (usraele itp.), w wielu miejscach zwyczajnie kłamiesz:
Żydzi z Europy Zachodniej, wbrew temu co piszesz, także byli "przeznaczeni" do zagłady - i wielu z nich spotkał ten los; to, że obozy były ulokowane na wschodzie Europy nie znaczy, że nie ginęli tam Żydzi z Francji czy Holandii; oskarżanie Żydów o wywołanie II WŚ jest po prostu chamstwem (sorry za te epitety, nie znam cię - mam po prostu poczucie głębokiej nieetyczności tego wszystkiego, co napisałeś); powołujesz się na przypadki (nieliczne!) udziału Żydów w Wermachcie, zapominając o tym, że byli to Żydzi tylko z pochodzenia, uważający się za Niemców i muszący skrzętnie ukrywać swoją etniczność; oskarżanie Żydów o komunizm i współczesne wojny jest równym uproszczeniem , zupełnie zakrywającym złożoność tych zjawisk. A tak po za tym, uznawanie grozy Holokaustu wcale nie przeczy krytyce niektórych aspektów polityki państwa Izrael.

Tobie i tym wszystkim, którzy po przeczytaniu twojego "manisfestu", nabrali jakiś "wątpliwości", polecam jakieś bardziej podstawowe (i bardziej profesjonalne) lektury o Żydach, np. bardzo przystępnie napisaną książkę "Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim".

Ech.

ocenił(a) film na 8
kooot

Takie "dyskusje" obcinam z miejsca, szkoda mi czasu na pogawędki z gościem, który przeczytał wszystkie lektury z j.polskiego czy tam nawet dostał się na studia i myśli, że oglądając tvn24 i czytając gazetę wyborczą będzie mądry i elokwentny.
"polecam jakieś bardziej podstawowe (i bardziej profesjonalne) lektury o Żydach, np. bardzo przystępnie napisaną książkę "Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim"." - To jak i w sumie cały twój tekst świadczą, że proces indoktrynacji przebiegł nad wyraz prawidłowo, więc jak ja mam z tobą rozmawiać? Intensywna reedukacja zajęła by ci przynajmniej rok, zanim zrozumiałbyś o czym ja pisze i byłbyś godnym towarzyszem do wymiany zdań. No właśnie, jak możesz wypowiadać w związku z czymś czego nie rozumiesz bo nie masz wiedzy? W sumie to pytanie retoryczne, w szkole i na studiach robi się to cały czas...
Otwórz oczy mistrzu, bo jesteś przesiąknięty mainstream, a za niewiedze i głupotę prędzej czy później przyjdzie zapłacić.

pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones